A hétgyerekes családba másodikként született fiút az a szerencse érte, hogy bátyjával együtt továbbtaníttatta apja, részben a helyi tanító unszolására. Érdeklődése a műszaki pálya felé vonzotta, és a szegedi Fa- és Fémipari Szakiskolában végzett középiskolai tanulmányai után, 1898-tól Budapesten, a mai Óbudai Egyetem jogelődjében, a Budapesti Magyar Királyi Felső Ipariskolában folytatta tanulmányait.


Csonka Jánosnak, a magyar autó- és motorgyártás úttörőjének az öccse, a vegyészmérnök Csonka Ferenc kedves tanára volt Galamb Józsefnek. Talán ez a tanár-tanítvány kapcsolat is hozzájárult ahhoz, hogy a szegedi diákot az autó tervezői pálya kezdte érdekelni.


A 120 évvel ezelőtti autó-világkiállítás híre vonzotta Galamb Józsefet az Amerikai Egyesült Államokba. A Ford Műveknél teljesedett ki autótervezői pályája. Galamb József elhatározta, hogy eljut az Amerikai Egyesült Államokba, minden vágya volt, hogy megtekintse az 1904-es autó-világkiállítást St. Louisban. A város – az autógyártás korabeli központja – annyira megtetszett Galambnak, hogy itt is telepedett le. Detroitban találkozott Henry Forddal is. 20 dolláros állást keresett, de a Cadillac-gyár csak 18-at ígért neki. Hogy megbizonyosodjanak gépészmérnöki tudásáról, lehetőséget adtak neki próbatervezésre. A bemutatkozás előtt szerencsét próbált Ford gyárában, ahol azonnal megkapta az igényelt heti fizetést, és tíz nap múlva munkába is állhatott.


Galamb Józsefről, az első amerikai népautó, a Ford T-modell egyik megalkotójaként tisztelhető mérnökről nevezte el a 2021-ben alapított díját az SZTE Mérnöki Kar. A Galamb József 140. születési évfordulója alkalmából a Csongrád-Csanád Vármegyei Mérnöki Kamarával együtt létrehozott elismerést és az ezzel járó 200 ezer forintos ösztöndíjat a műszaki fejlesztést szakdolgozatában is kidolgozó szegedi egyetemi hallgató nyerheti el.


A jeles alkalomból a kar az épület lépcsőfordulójában is felállított egy emléktáblát, hogy a hallgatókat is emlékeztessék arra, hogy „Mérnökként Te is lehetsz világhírű!”. A kar akkori dékánja, aki jelenleg az Archenerg Klaszter elnöke elmondta, hogy ezzel az emléktáblával is Galamb József emléke előtt szeretnének adózni.


– Amikor én idejöttem nem tudtam az épület és a Galamb József közötti kapcsolatról, azonban azóta nagyon büszke vagyok, hogy ilyen nagyszerű mérnök tanult e falak között – tette hozzá Prof. dr. Bíró István az Archenerg klaszter elnöke.


Világhírű mérnökként Galamb József munkássága tisztelet parancsol, méltán lehetünk büszkék arra, hogy egyetemünk falai között tanult az a feltaláló, akinek az autós közlekedést, így a ma ismert világot köszönhetjük.